O Stowarzyszeniu

INTERMARIUM_logo.jpg

Stowarzyszenie Intermarium powstało w 2022 roku z inicjatywy kilku przemyskich żeglarzy. Główną ideą przyświecającą powstaniu tego stowarzyszenia była integracja mieszkańców Grupy Wyszehradzkiej, Karpat oraz szerzej Międzymorza poprzez żeglarstwo, sport i turystykę.

Zauważyliśmy,  że istnieją  inicjatywy integracyjne  na tym obszarze, ale mających charakter polityczny, gospodarczy lub związany z bezpieczeństwem.

Brakuje natomiast oddolnych inicjatyw, które skupią się na innych aspektach aktywności. Opracowując statut staraliśmy zawrzeć w nim praktycznie wszystkie dziedziny życia społecznego, jednak cztery pierwsze cele naszej organizacji to:

1) Prowadzenie szeroko rozumianych działań integracyjnych oraz wspierających współprace społeczną, sportową , kulturalną oraz polityczną na obszarze Polski, Karpat, Międzymorza (obszar pomiędzy Morzem Bałtyckim, Morzem Czarnym i Morzem Adriatyckim) oraz Europy,

2) Krzewienie edukacji społecznej, gospodarczej, sportowej, kulturalnej i politycznej,

3) Sprzyjanie rozwojowi współpracy społecznej, politycznej, gospodarczej, naukowo-technicznej, kulturalnej, sportowej oraz wspieranie i podejmowanie inicjatyw w tych dziedzinach,

4) Działanie na rzecz bezpieczeństwa i współpracy oraz budowania zaufania między narodami.

Do naszych celów statutowych należą też między innymi:

    Rozwój turystyki w Polsce, Europie i świecie,
    Działanie na rzecz rozwoju bazy sportowej i turystycznej,
    Prowadzenie działalności informacyjnej, szkoleniowej, wydawniczej oraz organizowanie seminariów, konferencji, międzynarodowych spotkań, obozów, zawodów, przedsięwzięć sportowych.

Nasza działalność jest więc ukierunkowana zarówno lokalnie, regionalne  jak i międzynarodowo.

Jeśli chodzi o naszą dotychczasową  działalność to z racji tego, że rejestracja naszego stowarzyszenia zbiegła się z kryzysem uchodźczym, to członkowie naszego stowarzyszenia będąc członkami również innych stowarzyszeń lub pracownikami różnych instytucji byli bardzo zaangażowani całą zimę i wiosnę zarówno w pomoc uchodźcom w Przemyślu jak i w zbieranie i wysyłanie pomocy na Ukrainę. Członkowie Stowarzyszenia zostali uhonorowani Podziękowaniem od Fundacji Charytatywnej „Fale zmian" z Ukrainy za wsparcie podczas agresji Rosji wobec Ukrainy oraz organizowanie pomocy humanitarnej dla walczącej Ukrainy. Członkowie Stowarzyszenia „Intermarium" mają stałe kontakty z uchodźcami (w tym z Podkarpacia), ponieważ pomagali jako wolontariusze Caritasu Archidiecezji Przemyskiej. Wobec tych potrzeb inne działania zeszły na plan dalszy. W okresie wakacyjnym większość naszego zarządu uczestniczyła we wcześniej zaplanowanych rejsach morskich i dopiero na jesieni mogliśmy rozpocząć planowanie działań.

We wrześniu 2022 roku paru członków naszego stowarzyszenia pomagało w organizacji Konferencji Europa Karpat w Karpaczu   oraz uczestniczyło w tej konferencji. Członkowie stowarzyszenia Intermarium brali też udział w Konferencji Europa Karpat w Krasiczynie i Karpaczu, w Uniwersytecie  Letnim Instytutu im. Wacława Felczaka (Polsko-Węgierska Szkole Liderów) w Krasiczynie oraz w  Forum Młodego Pokolenia Schumana w Trójmorzu w Krasiczynie.

 29 grudnia 2022 roku razem z Przemyskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim zorganizowaliśmy " Noworoczne spotkanie żeglarzy, podróżników i sympatyków", które było okazją to spotkania przemyskiego środowiska żeglarskiego i powspominania najciekawszych wypraw. Spotkanie zorganizowaliśmy w siedzibie Przemyskiego Towarzystwa Kulturalnego w Przemyślu.

Wprawdzie jesteśmy stosunkowo nowym stowarzyszeniem, jednak nasi działacze to doświadczone osoby jeśli chodzi o działalność w organizacjach pozarządowych .  Część naszych członków jest zaangażowana w działalność też innych stowarzyszeń takich jak: Przemyskie Towarzystwo Kulturalne, Kluby Europy Karpat,  Kobiety Karpat, Akademicki Związek Sportowy, Przemyski Okręgowy Związek Żeglarski, Podkarpacki Związek Unihokeja, Klub Sportowy Polonia Przemyśl, Towarzystwo Walki z Kalectwem, Stowarzyszenie Yacht Klub San, Stowarzyszenie Port Przemyśl, Stowarzyszenie Róża Wiatrów, Związek Harcerstwa  Polskiego i inne. Nasze stowarzyszenie może więc w razie konieczności współpracować z tymi organizacjami przy realizacji naszych celów statutowych i projektów.
Kilkunastu naszych członków posiada patenty żeglarskie umożliwiające samodzielne prowadzenie jachtów. Jeden z naszych członków jest historykiem i pracownikiem dydaktycznym Akademii Nauk Stosowanych w Przemyślu a ponadto organizuje wycieczki po terenie Europy Środkowej.

Zarząd składa się z pięciu osób: prezes zarządu, wiceprezes zarządu, skarbnik, sekretarz oraz członek zarządu. Organem
nadzorczym jest trzyosobowa Komisja Rewizyjna. Stowarzyszenie nie zatrudnia pracowników etatowych. Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej i działalności zarobkowej. Źródła finansowania to  składki członkowskie.


Żeglarstwo od bardzo wielu lat jest elementem życia społecznego w Przemyślu. W okresie międzywojennym, w  Przemyślu fenomenalny pasjonat skautingu i wodniactwa, dh Edward Heil, już w 1920 roku tworzył pierwsze zastępy wodne. Natomiast w roku 1927 zorganizował jedną z pierwszych w Polsce drużynę żeglarską wzorowaną na angielskich sea scouting. Była to międzyszkolna VI Przemyska Drużyna Żeglarska im. Jana z Kolna, drużyna - ewenement w tej specjalności, wyróżniona przez GKH patentem flagowym. Drużyna liczyła w pewnym okresie 80 członków, regulaminowo umundurowanych, uprawiających harce wodne, szkolonych w rzemiośle wodniackim, własnoręcznie budujących łodzie wiosłowe i żaglowe i urządzających na nich rejsy po rzekach i innych akwenach, łącznie z Prutem, Dunajem i Morzem Czarnym. Wielu członków drużyny uczestniczyło w szkoleniu morskim.

W okresie powojennym żeglarstwo dalej rozwijało się w Przemyślu a jego najbardziej znanym przedstawicielem był kapitan Henryk Jaskuła. Był pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem w historii, który samotnie, bez zawijania do portu okrążył Ziemię. Dokonał tego na jachcie "Dar Przemyśla". Jacht ten był darem mieszkańców miasta i powstał ze zbiórki publicznej.  Henryk Jaskuła wyruszył z gdyńskiego portu w samotną podróż dookoła świata. Płynął z zachodu na wschód, wokół trzech przylądków: Dobrej Nadziei, Igielnego i Horn. Na pokładzie miał radio, ale pozwalało ono wyłącznie na odbiór, oraz UKF do łączności na krótkim dystansie. Nie posiadał żadnego sprzętu radiowego, którym mógłby skutecznie wezwać pomoc. Nie miał także tratwy ratunkowej. Kpt. Jaskuła zabrał ze sobą spore zapasy żywności. Grochówkę dostarczyło mu wojsko, miał też dwukilogramowe bochenki chleba, konserwy mięsne, 500 litrów wody. Do dnia dzisiejszego świętej pamięci kapitan Henryk Jaskuła jest ikoną nie tylko przemyskiego żeglarstwa. Dlatego też zdecydowaliśmy się oprzeć działalność naszego stowarzyszenia oraz integrację w tej części Europy właśnie na żeglarstwie. Bogate tradycje, zakorzenione w świadomości społecznej tylko mogą nam w tym pomagać.

Przemyśl dzięki organizowanym tu konferencjom Europa Karpat jest w pewnym sensie centrum integracji w tej części Europy. Dodatkowo Twierdza Przemyśl jest miejscem sentymentalnym i pamięci dla Węgrów, Czechów, Słowaków i Austriaków z powodu wagi jakie Twierdza Przemyśl pełniła podczas I wojny światowej i wielu tysięcy poległych tu żołnierzy armii autro-węgierskiej. Równocześnie jest to miejsce z bogatymi tradycjami żeglarskimi. Trudno więc o lepsze  miejsce na integracje żeglarzy z Europy Środkowej.

znaki_strona_www.pngf1.jpg

f2.jpg

Znajdź nas na