O projekcie NOWEFIO

NOWEFIO 2023–07–01 2024–08–31

Tytuł zadania publicznego Ukraina-Polska. Co nas łączy? Integracja przez wspólne działania

Głównym celem projektu jest: integracja 50 uchodźców z Ukrainy zamieszkujących w m. Przemyślu i jego okolicach, oraz włączenie ich do życia społecznego; edukacja 50 Polaków zamieszkujących w m. Przemyślu i jego okolicach w zakresie wielokulturowości i dobrosąsiedztwa do 31.08.2024 roku. Planowane działania:

  • Warsztaty dla 20 matek z dziećmi z Ukrainy z Przemyśla i okolic „Nas łączy kuchnia” (Podobieństwo i różnice w kuchni polskiej i ukraińskiej. Tradycyjne polskie potrawy przygotujemy razem). Każda uczestnicząca rodzina otrzyma upominkowy zestaw polskich produktów.
  • Dwudniowe warsztaty integracyjne z żeglarstwa z wyjazdem nad Solinę  dla 20 dzieci w wieku 8-15 lat uchodźców oraz mieszkańców Przemyśla i okolic „Łączy nas miłość do sportów wodnych”. (Bezpieczeństwo na wodzie, dbanie o środowisko, odpowiedzialne przywództwo, współdziałanie, budowa jachtu, węzły, wiatry, podstawowe manewry).  
  • Konkurs komiksów oraz opowiadań dla uczniów szkół Przemyśla w wieku 8-15 lat na temat: „Ukraina-Polska. Co nas łączy?” (Autorzy (razem z opiekunem i rodzeństwem) trzech najlepszych miejsc w kategorii komiksów oraz w kategorii opowiadań dostaną możliwość uczestnictwa w wycieczce „Łączą nas Karpaty”. Dodatkowo w kategorii komiksów za  1 miejsce nagroda tablet graficzny, za 2 miejsce – słuchawki bezprzewodowe oraz za 3 miejsce – power-bank.  Dodatkowo w kategorii opowiadań za  1 miejsce nagroda smartwatch, za 2 miejsce – dysk zewnętrzny oraz za 3 miejsce – power-bank).
  • Koncert „Ukraina-Polska. Łączy nas kultura” (występy okolicznościowe, zaproszone artyści ukraińscy i polscy). Podczas wydarzenia wylosujemy dodatkowe osoby, które dostaną możliwość uczestnictwa w wycieczce „Łączą nas Karpaty”.
  • Wycieczka dla 70 osób z Przemyśla i okolic na 2 dni „Łączą nas Karpaty” (w programie wykład na temat historii i kultury polskiej oraz zapoznawanie się z przyrodą i kulturą polskiej części Karpat). Wycieczka będzie podzielona na dwa turnusy. Uczestnicy jednego turnusy nie mogą brać udziały w drugim, oprósz prowadzących.
  • Zapis podsumowującego spotu „Ukraina-Polska. Co nas łączy?”.
  • Publikacja prezentująca projekt „Ukraina-Polska. Co nas łączy?- oczami dzieci".

złonkowie niedawno założonego Stowarzyszenia "Intermarium" w marcu-maju 2022 roku bardzo byli zaangażowani w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Dla dalszej realizacji pomysłów w tym zakresie, Stowarzyszenie potrzebuje odpowiednich środków finansowych. Teraz chce włączyć się w aktywną działalność obywatelską. W Stowarzyszeniu angażują się  osoby doświadczone w różnych dziedzinach, które sukcesywne się realizują w pracy na co dzień i chcą przekazać swoją wiedzę młodszemu pokoleniu i wesprzeć w ten sposób sukcesywną realizację zaplanowanego projektu.

Stowarzyszenie "Intermarium" ma siedzibę w m. Przemyślu  i  działa między innymi na rzecz kreowania aktywnych postaw społeczności lokalnej i rozwoju m. Przemyśla. Ponieważ jest to miasto przygraniczne, bardzo ważne jest dbanie o pozytywne relacje polsko-ukraińskie i dobrosąsiedztwo. Przemyśl, jako jedno z dwóch miast w Polsce, został uhonorowany tytułem Miasta Ratownika przez Prezydenta Ukrainy, jako symbol wdzięczności mieszkańcom zaangażowanym w pomoc uchodźcom z Ukrainy.  Miasto przyjmowało i przejmuję dużą ilość obywateli ukraińskich, uciekających przez wojną. Znaczna część z nich zostaje tu tymczasowo lub na stałe. Sprzyja temu jeszcze to, że w Przemyślu jest szkoła z ukraińskim językiem nauczania – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Markiana Szaszkewicza oraz siedziba Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej  Kościoła Greckokatolickiego w Polsce. Jak wynika z licznych raportów 1/3 uchodźców deklaruje chęć pozostawania w Polsce na dłużej.  Dla tego  z tej perspektywy integracja nabiera nowych wyzwań.  Według danych GUS z 2019 roku Ukraińcy, przekraczające granice w województwie podkarpackim i lubelskim, najczęściej dokonywali zakupów w pasie do 50 km od granicy. Ukraińcy stanowili 80 procent wszystkich cudzoziemców przekraczających zewnętrzną granicę UE. Otóż odbywała się korzystna wymiana handlowa, która wpływała na rozwój regionu i sprzyjała dobrosąsiedztwu i realizacji wspólnych przygranicznych projektów.

Podczas konferencji „Integracja uczniów z Ukrainy w polskim systemie edukacyjnym – stan aktualny na koniec 2022 roku", która odbyła się 16.12.2022 roku, prelegenci: Pani Maria Steć, nauczyciel w ZSO Nr 2 w Przemyślu oraz Pani Dorota Dominik, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 2 w Rzeszowie, stwierdziły, że najlepsze sprawdzonym sposobem na integrację są wspólne działania, ponieważ znajomość języka staje się drugorzędna, Dlatego nasz projekt ma na celu poprzez wspólne aktywne działanie rozwojowe zwiększyć poziom językowy i komunikacyjny wśród uchodźców; zwiększyć poczucia własnej wartości i swobodnego czucia się zarówno w swojej, jak i w nowej kulturze; oraz zmotywować do działań polepszających pobyt w Polsce. Obecnie da się zauważyć spadek entuzjazmu do pomocy uchodźcom. Uważamy że nasz projekt przyczyni się do poprawy nastawienia mieszkańców Przemyśla wobec uchodźców.
Cała sytuacja uchodźca może służyć do budowania przyjaznych stosunków sąsiedzkich. Bezpośrednia znajomość ludzi, ich ciężkich losów i pragnienie poradzenie sobie z sytuacją pomoże rozwiązać wiele innych problemów, które w przeszłości wiązały się z wrogością. Reakcja Polaków na ogromną fale uchodźców pokazała potencjał ludzkiej życzliwości, gościnności i chęci komunikowania się. Dlatego uważamy, że wspólne działania integracyjne polsko-ukraińskie z poznaniem przyrody i kultury, przyczynią się do integracji i wzajemnego poznania społeczeństwa.

znaki_strona_www.pngf1.jpg

f2.jpg

Znajdź nas na